# WrightGrip™ 1188 Flat Stem Heavy Duty Combination Wrench, 2-3/4 in, 12 Points, 15° Offset, 29-3/4 in OAL, Satin, ASME B107.100

**Brand:** [WRIGHTGRIP](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHTGRIP)
**SKU:** 1188-13590
**MPN:** 1188
**Price:** $622.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wrightgrip-1188

## Features

- Additional metal for higher strength
- 80% stronger than other wrenches
- Serrations for better seating, tighter grip

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799011886 |
| Type | Flat Stem Heavy Duty |
| Brands | WRIGHTGRIP |
| Handle Type | Flat |
| Length (in) | 29.75 |
| Handle Width | 1-3/8 in |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Wrench Opening | 2-3/4 in |
| Handle Diameter | 1-1/8 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | 1188 |

## Description

WrightGrip™ Combination Wrench, Flat Stem Heavy Duty, Imperial, 2-3/4 in Wrench Opening, 12 Points, 29-3/4 in OAL, 15° Offset, 4-3/4 in Open End Width, 1-1/32 in Open End Thickness, 2-3/4 in Box End Width, 1-5/8 in Box End Thickness, Specifications Met: ASME B107.100, Flat Handle, 1-3/8 in W x 1-1/8 in D Handle, Satin. Wright Wrenches Feel as Good as They Look. And They Have a Reserve of Strength for Tough Jobs. They Feature The Patented Wright Drive™, Which Provides More Torque with Less Fastener Damage, Distributing Stress Evenly Over a Larger Contact Area and Away From The Fastener Corners. They're Ideal for Applications Ranging From Standard Nuts and Bolts to Aerospace Fasteners. We Also Offer Striking Wrenches for Extra-Heavy-Duty Use.

Features

- Additional metal for higher strength

- 80% stronger than other wrenches

- Serrations for better seating, tighter grip
