# WrightGrip™ 1164 Flat Stem Heavy Duty Combination Wrench, 2 in, 12 Points, 15° Offset, 28 in OAL, Satin, ASME B107.100

**Brand:** [WRIGHTGRIP](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHTGRIP)
**SKU:** THA90330
**MPN:** 1164
**Price:** $208.60 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wrightgrip-1164

## Features

- Additional metal for higher strength
- 80% stronger than other wrenches
- Serrations for better seating, tighter grip

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799011640 |
| Type | Flat Stem Heavy Duty |
| Brands | WRIGHTGRIP |
| Handle Type | Flat |
| Length (in) | 28 |
| Handle Width | 1-1/4 in |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Wrench Opening | 2 in |
| Handle Diameter | 1 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | 1164 |

## Description

WrightGrip™ Combination Wrench, Flat Stem Heavy Duty, Imperial, 2 in Wrench Opening, 12 Points, 28 in OAL, 15° Offset, 4-1/16 in Open End Width, 7/8 in Open End Thickness, 2-5/16 in Box End Width, 1-1/16 in Box End Thickness, 15° Head, Specifications Met: ASME B107.100, Flat Handle, 1-1/4 in W x 1 in D Handle, Satin. Wright Wrenches Feel as Good as They Look. And They Have a Reserve of Strength for Tough Jobs. They Feature The Patented Wright Drive™, Which Provides More Torque with Less Fastener Damage, Distributing Stress Evenly Over a Larger Contact Area and Away From The Fastener Corners. They're Ideal for Applications Ranging From Standard Nuts and Bolts to Aerospace Fasteners. We Also Offer Striking Wrenches for Extra-Heavy-Duty Use.

Features

- Additional metal for higher strength

- 80% stronger than other wrenches

- Serrations for better seating, tighter grip
