# Wright® 9076 Shape II Socket, 1/2 in Square Drive, 13/16 in, 5 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92731
**MPN:** 9076
**Price:** $20.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-9076

## Features

- For hand or drill use but not impact guns

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799090768 |
| Type | Shape II |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 13/16 in |
| Drive End Width | 1-1/8 in |
| Number of Points | 5 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 9076 |

## Description

Wright® Socket, Shape II, Series, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 1/2, Socket Size, in 13/16, 2 Overall Length, Opening Depth in, in 13/16, 1-1/8 Drive End Width, Socket End Width in, in 1-1/8, Pin Locking, Number of Points, bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Finish.

Features

- For hand or drill use but not impact guns
