# Wright® 8924 Deep Length Shape I Socket, 1 in Square Drive, 3/4 in, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92105
**MPN:** 8924
**Price:** $43.71 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-8924

## Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety
- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life
- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799089243 |
| Type | Deep Length Shape I |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Hot Forged Alloy Steel |
| Drive Size | 1 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 4 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 7/16 in |
| Drive End Width | 2 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 8924 |

## Description

Wright® Socket, Deep Length Shape I, Series, Yes Impact Rated, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 1, Socket Size, in 3/4, 4 Overall Length, Opening Depth in, in 7/16, 2 Drive End Width, Socket End Width in, in 1-7/16, Number of Points, bolt Clearance Depth, Hot Forged Alloy Steel, Finish.

Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety

- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life

- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied
