# Wright® 88-55MM Shape III Standard Length Socket, 1 in Square Drive, 55 mm, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92850
**MPN:** 88-55MM
**Price:** $77.57 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-88-55mm

## Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety
- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life
- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799729507 |
| Type | Shape III Standard Length |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Hot Forged Alloy Steel |
| Drive Size | 1 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.214 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 33.55 mm |
| Drive End Width | 61.47 mm |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 88-55MM |

## Description

Wright® Socket, Shape III Standard Length, Series, Yes Impact Rated, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 1, Socket Size, mm 55, 80.9 Overall Length, Opening Depth mm, mm 33.55, 61.47 Drive End Width, Socket End Width mm, mm 82.55, Number of Points, bolt Clearance Depth, Hot Forged Alloy Steel, Finish.

Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety

- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life

- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied
