# Wright® 8224 Driver Socket Bit, 2 pc, 1 in Square Drive, 3/4 in, ASME B107.110

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 8224-13590
**MPN:** 8224
**Price:** $55.92 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-8224

## Features

- Pin locking
- 1-55/64 in outside diameter
- 3/4 in opening depth
- 6583 Ret ring
- 6 point

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799082244 |
| Type | 2-Piece |
| Brands | WRIGHT |
| Bit Size | 3/4 in |
| Bit Type | Hex |
| Material | Hot Forged Alloy Steel |
| Drive Size | 1 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.25 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Drive End Width | 1-55/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 8224 |

## Description

Wright® Driver Socket Bit, 2 pc, Yes Impact Rated, Imperial, Square Drive, 1 in Drive, Hex Bit, 3/4 in Bit, 1-55/64 in Drive End Width, 3-1/4 in Overall Length, Specifications Met: ASME B107.110, Hot Forged Alloy Steel, Black Oxide.

Features

- Pin locking

- 1-55/64 in outside diameter

- 3/4 in opening depth

- 6583 Ret ring

- 6 point
