# Wright® 6930 Deep Length Shape I Socket, 3/4 in Square Drive, 15/16 in, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA91695
**MPN:** 6930
**Price:** $30.07 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-6930

## Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety
- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life
- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799069306 |
| Type | Deep Length Shape I |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.1093 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 19/32 in |
| Drive End Width | 1-5/8 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 6930 |

## Description

Wright® Socket, Deep Length Shape I, Impact Rated, Imperial, Square Drive, 3/4 in Drive, 15/16 in Socket, 3-7/64 in OAL, 19/32 in Opening Depth, 1-5/8 in Drive End Width, 1-9/16 in Socket End Width, Pin Locking, 6 Points, Alloy Steel, Black Oxide. Wright's Wide Range of Ratchets Meet Your Every Need: Double-Pawl Ratchets in 3/8 in and 1/2 in Drives Provide Ruggedness, Extra Strength, Durability and Fine Tooth Action. We Also Have The Handles and Attachments You're Looking For- From Extensions and Spinners to Universals, Flex Handles and The Exclusive Twin Flex.

Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety

- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life

- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied
