# Wright® 69-30MM Deep Length Shape II Socket, 3/4 in Square Drive, 30 mm, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92775
**MPN:** 69-30MM
**Price:** $38.72 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-69-30mm

## Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety
- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life
- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799729217 |
| Type | Deep Length Shape II |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.532 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 62.09 mm |
| Drive End Width | 47.75 mm |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 69-30MM |

## Description

Wright® Socket, Deep Length Shape II, Impact Rated, Metric, Square Drive, 3/4 in Drive, 30 mm Socket, 88.9 mm OAL, 62.09 mm Opening Depth, 47.75 mm Drive End Width, 47.75 mm Socket End Width, Pin Locking, 6 Points, Alloy Steel, Black Oxide. Wright's Wide Range of Ratchets Meet Your Every Need: Double-Pawl Ratchets in 3/8 in and 1/2 in Drives Provide Ruggedness, Extra Strength, Durability and Fine Tooth Action. We Also Have The Handles and Attachments You're Looking For- From Extensions and Spinners to Universals, Flex Handles and The Exclusive Twin Flex.

Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety

- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life

- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied
