# Wright® 68-36MM Shape III Standard Length Socket, 3/4 in Square Drive, 36 mm, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92736
**MPN:** 68-36MM
**Price:** $30.01 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-68-36mm

## Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety
- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life
- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799729040 |
| Type | Shape III Standard Length |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 2.271 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 28.92 mm |
| Drive End Width | 45.72 mm |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 68-36MM |

## Description

Wright® Socket, Shape III Standard Length, Impact Rated, Metric, Square Drive, 3/4 in Drive, 36 mm Socket, 57.15 mm OAL, 28.92 mm Opening Depth, 45.72 mm Drive End Width, 56.64 mm Socket End Width, Pin Locking, 6 Points, Alloy Steel, Black Oxide. Wright's Wide Range of Ratchets Meet Your Every Need: Double-Pawl Ratchets in 3/8 in and 1/2 in Drives Provide Ruggedness, Extra Strength, Durability and Fine Tooth Action. We Also Have The Handles and Attachments You're Looking For- From Extensions and Spinners to Universals, Flex Handles and The Exclusive Twin Flex.

Features

- Impact tools save time and handle high torques with less effort and more safety

- Wright 6 point sockets use the patented Wright Drive® design for greater strength and longer life

- Each Wright impact socket is designed for its drive size because the drive size limits the torque that may be applied
