# Wright® 6530 Deep Socket, Shape II Style, 3/4 in, 15/16 in

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA91465
**MPN:** 6530
**Price:** $34.15 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-6530

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799065308 |
| Type | Deep |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 3/4 in |
| Length (in) | 3.5 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 9/16 in |
| Drive End Width | 1-27/64 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 6530 |

## Description

Wright® Socket, Deep, Series, Measurement System, Drive Size, in 3/4, Socket Size, in 15/16, 3-1/2 Overall Length, Opening Depth in, in 9/16, 1-27/64 Drive End Width, Socket End Width in, in 1-27/64, Number of Points, Shape II, bolt Clearance Depth, Finish.
