# Wright® 6232 Allen Shape IV Driver Socket Bit, 3/4 in Square Drive, 1 in, 1-9/16 in L Bit, ASME B107.110

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA91425
**MPN:** 6232
**Price:** $74.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-6232

## Features

- Pin locking
- 1-5/8 in socket end width
- 1-1/2 in opening depth
- 6581 Ret ring
- 6 point

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799062321 |
| Type | Allen Shape IV |
| Brands | WRIGHT |
| Bit Size | 1 in |
| Bit Type | Hex |
| Material | Hot Forged Alloy Steel |
| Bit Length | 1-9/16 in |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.625 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Drive End Width | 1-5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 6232 |

## Description

Wright® Driver Socket Bit, Allen Shape IV, Yes Impact Rated, Imperial, Square Drive, 3/4 in Drive, Hex Bit, 1 in Bit, 1-9/16 in Bit Length, 1-5/8 in Drive End Width, 3-5/8 in Overall Length, Specifications Met: ASME B107.110, Hot Forged Alloy Steel, Black Oxide.

Features

- Pin locking

- 1-5/8 in socket end width

- 1-1/2 in opening depth

- 6581 Ret ring

- 6 point
