# Wright® 6170 Shape III Standard Length Socket, 3/4 in Square Drive, 2-3/16 in, 12 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA91400
**MPN:** 6170
**Price:** $72.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-6170

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799061706 |
| Type | Shape III Standard Length |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.0625 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 1-11/16 in |
| Drive End Width | 1-61/64 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 6170 |

## Description

Wright® Socket, Shape III Standard Length, Series, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 3/4, Socket Size, in 2-3/16, 3-1/16 Overall Length, Opening Depth in, in 1-11/16, 1-61/64 Drive End Width, Socket End Width in, in 2-55/64, Ball Locking, Number of Points, bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Finish.
