# Wright® 61-19MM Standard Spark Plug Holding Socket, Shape I Style, 3/4 in, 19 mm, 12 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA92680
**MPN:** 61-19MM
**Price:** $21.86 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-61-19mm

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799728487 |
| Type | Standard |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 3/4 in |
| Length (in) | 2.018 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 12.7 mm |
| Drive End Width | 32.94 mm |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 61-19MM |

## Description

Wright® Spark Plug Holding Socket, Standard, Series, Measurement System, Drive Size, in 3/4, Socket Size, mm 19, 50.8 Overall Length, Opening Depth mm, mm 12.7, 32.94 Drive End Width, Socket End Width mm, mm 31.34, Number of Points, Shape I, bolt Clearance Depth, Finish.
