# Wright® 49-13MM Deep Length Shape I Socket, 1/2 in Square Drive, 13 mm, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 49-13MM-13590
**MPN:** 49-13MM
**Price:** $16.19 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-49-13mm

## Features

- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799728272 |
| Type | Deep Length Shape I |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 3.28 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 8.33 mm |
| Drive End Width | 23.81 mm |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 49-13MM |

## Description

Wright® Socket, Deep Length Shape I, Impact Rated, Metric, Square Drive, 1/2 in Drive, 13 mm Socket, 82.55 mm OAL, 8.33 mm Opening Depth, 23.81 mm Drive End Width, 20.64 mm Socket End Width, 6 Points, Alloy Steel, Black Oxide. Wright's Wide Range of Ratchets Meet Your Every Need: Double-Pawl Ratchets in 3/8 in and 1/2 in Drives Provide Ruggedness, Extra Strength, Durability and Fine Tooth Action. We Also Have The Handles and Attachments You're Looking For- From Extensions and Spinners to Universals, Flex Handles and The Exclusive Twin Flex.

Features

- Improved torque load capabilities of every fastener

- Stress is distributed over a much larger area

- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength

- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
