# Wright® 46-25MM Deep Socket, Shape III Style, 1/2 in, 25 mm, 12 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 46-25MM-13590
**MPN:** 46-25MM
**Price:** $23.49 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-46-25mm

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799727992 |
| Type | Deep |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 1/2 in |
| Length (in) | 3.28 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 61.11 mm |
| Drive End Width | 28.1 mm |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 46-25MM |

## Description

Wright® Socket, Deep, Series, Measurement System, Drive Size, in 1/2, Socket Size, mm 25, 82.55 Overall Length, Opening Depth mm, mm 61.11, 28.1 Drive End Width, Socket End Width mm, mm 33.34, Number of Points, Shape III, bolt Clearance Depth, Finish.
