# Wright® 4542 Deep Socket, Shape III Style, 1/2 in, 1-5/16 in

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 4542-13590
**MPN:** 4542
**Price:** $38.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-4542

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799045423 |
| Type | Deep |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 1/2 in |
| Length (in) | 3.0468 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 2-7/64 in |
| Drive End Width | 1-7/64 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 4542 |

## Description

Wright® Socket, Deep, Series, Measurement System, Drive Size, in 1/2, Socket Size, in 1-5/16, 3-3/64 Overall Length, Opening Depth in, in 2-7/64, 1-7/64 Drive End Width, Socket End Width in, in 1-13/16, Number of Points, Shape III, bolt Clearance Depth, Finish.
