# Wright® 42-10MM Shape III Socket Driver Bit, 1/2 in Square Drive, 10 mm, 38.1 mm L Bit, ASME B107.110

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 42-10MM-13590
**MPN:** 42-10MM
**Price:** $23.50 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-42-10mm

## Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799727800 |
| Type | Shape III |
| Brands | WRIGHT |
| Bit Size | 10 mm |
| Bit Type | Hex |
| Material | Alloy Steel |
| Bit Length | 38.1 mm |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 2.44 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Drive End Width | 23.78 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 42-10MM |

## Description

Wright® Socket Driver Bit, Shape III, Metric, Square Drive, 1/2 in Drive, Hex Bit, 10 mm Bit, 38.1 mm Bit Length, 23.78 mm Drive End Width, 62 mm Overall Length, Specifications Met: ASME B107.110, Alloy Steel, Black Oxide/Polished Chrome.

Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology

- Improved torque load capabilities of every fastener

- Stress is distributed over a much larger area

- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength

- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
