# Wright® 42-06MM Shape III Socket Driver Bit, 1/2 in Drive, 6 mm, 38.1 mm L Bit

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 42-06MM-13590
**MPN:** 42-06MM
**Price:** $21.01 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-42-06mm

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799727787 |
| Type | Shape III |
| Brands | WRIGHT |
| Bit Size | 6 mm |
| Bit Type | Hex |
| Bit Length | 38.1 mm |
| Drive Size | 1/2 in |
| Length (in) | 2.225 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Drive End Width | 23.78 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 42-06MM |

## Description

Wright® Socket Driver Bit, Shape III, Metric, 1/2 in Drive, Hex Bit, 6 mm Bit, 38.1 mm Bit Length, 23.78 mm Drive End Width, 56 mm Overall Length.
