# Wright® 4036 Shape III Standard Length Socket, 1/2 in Square Drive, 1-1/8 in, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA90755
**MPN:** 4036
**Price:** $19.14 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-4036

## Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799040367 |
| Type | Shape III Standard Length |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 1.8125 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 15/16 in |
| Drive End Width | 1-7/64 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 4036 |

## Description

Wright® Socket, Shape III Standard Length, Series, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 1/2, Socket Size, in 1-1/8, 1-13/16 Overall Length, Opening Depth in, in 15/16, 1-7/64 Drive End Width, Socket End Width in, in 1-1/2, Ball Locking, Number of Points, bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Finish.

Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology

- Improved torque load capabilities of every fastener

- Stress is distributed over a much larger area

- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength

- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
