# Wright® 3616 Deep Socket, Shape II Style, 3/8 in, 1/2 in

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA90605
**MPN:** 3616
**Price:** $11.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-3616

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799036162 |
| Type | Deep |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 3/8 in |
| Length (in) | 2.5 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 17/64 in |
| Drive End Width | 23/32 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 3616 |

## Description

Wright® Socket, Deep, Series, Measurement System, Drive Size, in 3/8, Socket Size, in 1/2, 2-1/2 Overall Length, Opening Depth in, in 17/64, 23/32 Drive End Width, Socket End Width in, in 23/32, Number of Points, Shape II, bolt Clearance Depth, Finish.
