# Wright® 3514 Deep Length Shape II Socket, 3/8 in Square Drive, 7/16 in, 6 Points

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 3514-13590
**MPN:** 3514
**Price:** $10.85 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-3514

## Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799035141 |
| Type | Deep Length Shape II |
| Brands | WRIGHT |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 2.5 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 7/32 in |
| Drive End Width | 41/64 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 3514 |

## Description

Wright® Socket, Deep Length Shape II, Series, Measurement System, Square Drive, Drive Size, in 3/8, Socket Size, in 7/16, 2-1/2 Overall Length, Opening Depth in, in 7/32, 41/64 Drive End Width, Socket End Width in, in 41/64, Ball Locking, Number of Points, bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Finish.

Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology

- Improved torque load capabilities of every fastener

- Stress is distributed over a much larger area

- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength

- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
