# Wright® 3510 Deep Socket, Shape I Style, 3/8 in, 5/16 in

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** 3510-13590
**MPN:** 3510
**Price:** $9.93 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-3510

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799035103 |
| Type | Deep |
| Brands | WRIGHT |
| Drive Size | 3/8 in |
| Length (in) | 2.2187 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Opening Depth | 5/32 in |
| Drive End Width | 5/8 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 3510 |

## Description

Wright® Socket, Deep, Series, Measurement System, Drive Size, in 3/8, Socket Size, in 5/16, 2-7/32 Overall Length, Opening Depth in, in 5/32, 5/8 Drive End Width, Socket End Width in, in 15/32, Number of Points, Shape I, bolt Clearance Depth, Finish.
