# Wright® 3210 Shape III Socket Driver Bit, 3/8 in Square Drive, 5/16 in, 1-1/4 in L Bit, ASME B107.110

**Brand:** [WRIGHT](https://maxsupplyco.com/brands/WRIGHT)
**SKU:** THA90560
**MPN:** 3210
**Price:** $16.48 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wright-tool-3210

## Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
- Ball locking
- 5/8 in opening side

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076799032102 |
| Type | Shape III |
| Brands | WRIGHT |
| Bit Size | 5/16 in |
| Bit Type | Hex |
| Material | Alloy Steel |
| Bit Length | 1-1/4 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Length (in) | 1.875 |
| Manufacturer | Wright Tool |
| Drive End Width | 11/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 3210 |

## Description

Wright® Socket Driver Bit, Shape III, Imperial, Square Drive, 3/8 in Drive, Hex Bit, 5/16 in Bit, 1-1/4 in Bit Length, 11/16 in Drive End Width, 1-7/8 in Overall Length, Specifications Met: ASME B107.110, Alloy Steel, Black Oxide/Polished Chrome.

Features

- Wright drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology

- Improved torque load capabilities of every fastener

- Stress is distributed over a much larger area

- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength

- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design

- Ball locking

- 5/8 in opening side
