# Wilton® WS8 Shop Vise with Swivel Base, Serrated Jaw, 8 in Jaw Opening, 8 in W Steel Jaw, 4 in D Throat

**Brand:** [WILTON](https://maxsupplyco.com/brands/WILTON)
**SKU:** 63304-13455
**MPN:** 63304
**Price:** $851.39 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/wilton-63304

## Features

- Replaceable serrated top jaws
- 360° swivel base with double lockdown for quick and easy positioning
- Designed for general duty applications
- Built-in pipe jaws handle various pipe sizes
- Rubber pinch point safety guards
- Large anvil work surface
- 30000 psi iron castings

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 019907633044 |
| Brands | WILTON |
| Jaw Type | Serrated |
| Material | Ductile Iron |
| Jaw Width | 8 in |
| Jaw Opening | 8 in |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Pipe Capacity | 3/4 to 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 63304 |

## Description

Wilton® Shop Vise, Serrated Jaw, 8 in Jaw Opening, 8 in Jaw Width, Steel Jaw, 4 in Throat Depth, 3/4 to 3 in, Swivel Base, Bench Mount, 4 Mounting Points, 360° Rotation, Ductile Iron. Wilton® Shop Vises Have Heavy Duty Castings with a 30,000 psi Iron Body Built For Rugged Use and Extended Life. Each Has The Capability of Handling Pipe as Well as Mounting to The Bench with 3 Mounting Posts Providing More Stability and Secure Hold.

Features

- Replaceable serrated top jaws

- 360° swivel base with double lockdown for quick and easy positioning

- Designed for general duty applications

- Built-in pipe jaws handle various pipe sizes

- Rubber pinch point safety guards

- Large anvil work surface

- 30000 psi iron castings
