# Williams® ST-616 Supertorque® Socket, 1/2 in, 1/2 in Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA76930
**MPN:** JHWST-616
**Price:** $6.04 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-st-616

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459220721 |
| Type | Standard Straight Shaft |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Drive Size | 1/2 in |
| Width (in) | 0.9055 |
| Height (in) | 0.906 |
| Length (in) | 1.49606 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 3/8 in |
| Drive End Width | 29/32 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.1 |
| Manufacturer Part Number | JHWST-616 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Imperial, 1/2 in Drive, Shallow Length Socket, 1/2 in Socket, 1-1/2 in OAL, 3/8 in Opening Depth, 29/32 in Drive End Width, 3/4 in Socket End Width, 6 Points, Standard Straight Shaft, 7/8 in bolt Clearance Depth, Chrome Vanadium Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners
