# Williams® MMD-604 Deep Length Socket, 1/4 in, 4 mm

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA75790
**MPN:** JHWMMD-604
**Price:** $6.86 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-mmd-604

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6 point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459202208 |
| Type | Deep Length |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 1/4 in |
| Width (in) | 0.4724 |
| Height (in) | 0.472 |
| Length (in) | 2.788 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 3/16 in |
| Drive End Width | 15/32 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWMMD-604 |

## Description

Williams® Socket, Deep Length, Metric, 1/4 in Drive, 4 mm Socket, 2 in OAL, 3/16 in Opening Depth, 15/32 in Drive End Width, 9/32 in Socket End Width, 6 Points, 1-21/32 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
