# Williams® HD-646 Supertorque® Socket, 3/4 in, 1-7/16 in Deep Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA75320
**MPN:** JHWHD-646
**Price:** $31.96 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-hd-646

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459230942 |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Width (in) | 2.79 |
| Height (in) | 2.8 |
| Length (in) | 3.5 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 1 in |
| Drive End Width | 1-5/8 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWHD-646 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Imperial, 3/4 in Drive, Deep Length Socket, 1-7/16 in Socket, 3-1/2 in OAL, 1 in Opening Depth, 1-5/8 in Drive End Width, 2 in Socket End Width, 6 Points, 2-9/16 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners
