# Williams® H-1272 Supertorque® Socket, 3/4 in, 2-1/4 in Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA75130
**MPN:** JHWH-1272
**Price:** $62.52 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-h-1272

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for quick engagement on both 6 and 12-point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459921888 |
| Type | Standard Straight Shaft |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Width (in) | 3.1496 |
| Height (in) | 3.15 |
| Length (in) | 3.3465 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 1-1/2 in |
| Drive End Width | 1-3/4 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWH-1272 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Imperial, 3/4 in Drive, Shallow Length Socket, 2-1/4 in Socket, 3-3/8 in OAL, 1-1/2 in Opening Depth, 1-3/4 in Drive End Width, 3-1/8 in Socket End Width, 12 Points, Standard Straight Shaft, 2-7/16 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for quick engagement on both 6 and 12-point fasteners
