# Williams® BMD-609 Supertorque® Socket, 3/8 in, 9 mm Deep Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA77809
**MPN:** JHWBMD-609
**Price:** $6.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-bmd-609

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459212535 |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 0.6693 |
| Height (in) | 0.669 |
| Length (in) | 2.13 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 9/32 in |
| Drive End Width | 11/16 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWBMD-609 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Metric, 3/8 in Drive, Deep Length Socket, 9 mm Socket, 2-1/8 in OAL, 9/32 in Opening Depth, 11/16 in Drive End Width, 1/2 in Socket End Width, 6 Points, 1-11/16 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners
