# Williams® BM-1211 Supertorque® Socket, 3/8 in, 11 mm Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA77789
**MPN:** JHWBM-1211
**Price:** $4.95 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-bm-1211

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for quick engagement on both 6 and 12-point fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459212306 |
| Type | Standard Straight Shaft |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 0.6693 |
| Height (in) | 0.669 |
| Length (in) | 1.02362 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 9/32 in |
| Drive End Width | 11/16 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWBM-1211 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Metric, 3/8 in Drive, Shallow Length Socket, 11 mm Socket, 1-1/32 in OAL, 9/32 in Opening Depth, 11/16 in Drive End Width, 5/8 in Socket End Width, 12 Points, Standard Straight Shaft, 9/16 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for quick engagement on both 6 and 12-point fasteners
