# Williams® BD-1214 Supertorque® Socket, 3/8 in, 7/16 in Deep Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA74030
**MPN:** JHWBD-1214
**Price:** $6.27 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-bd-1214

## Features

- All tools are professional quality, made of high grade chrome vanadium steel
- Sockets feature Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Metal tool box made for years of rugged use

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459211330 |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 0.6693 |
| Height (in) | 0.669 |
| Length (in) | 2.13 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 9/32 in |
| Drive End Width | 11/16 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWBD-1214 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Imperial, 3/8 in Drive, Deep Length Socket, 7/16 in Socket, 2-1/8 in OAL, 9/32 in Opening Depth, 11/16 in Drive End Width, 5/8 in Socket End Width, 12 Points, 1-11/16 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- All tools are professional quality, made of high grade chrome vanadium steel

- Sockets feature Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Metal tool box made for years of rugged use
