# Williams® B-1222 Supertorque® Socket, 3/8 in, 11/16 in Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA73820
**MPN:** JHWB-1222
**Price:** $5.16 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-b-1222

## Features

- All tools are professional quality, made of high grade chrome vanadium steel
- Sockets feature Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Metal tool box made for years of rugged use

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459211002 |
| Type | Standard Straight Shaft |
| Brands | WILLIAMS |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 0.9449 |
| Height (in) | 0.945 |
| Length (in) | 1.14173 |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 5/8 in |
| Drive End Width | 15/16 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.110 |
| Manufacturer Part Number | JHWB-1222 |

## Description

Williams® Socket, series: Supertorque®, Imperial, 3/8 in Drive, Shallow Length Socket, 11/16 in Socket, 1-5/32 in OAL, 5/8 in Opening Depth, 15/16 in Drive End Width, 15/16 in Socket End Width, 12 Points, Standard Straight Shaft, 5/8 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, High Polished Chrome.

Features

- All tools are professional quality, made of high grade chrome vanadium steel

- Sockets feature Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Metal tool box made for years of rugged use
