# Williams® 7-692 Supertorque® Standard Socket, 1 in Square Drive, 2-7/8 in Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** THA71294
**MPN:** JHW7-692
**Price:** $119.80 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-7-692

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners
- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459257543 |
| Type | Standard |
| Brands | WILLIAMS |
| Drive Size | 1 in |
| Drive Type | Square |
| Width (in) | 4.0158 |
| Height (in) | 4.016 |
| Length (in) | 4.016 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 1-13/16 in |
| Drive End Width | 2-3/8 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B107.2 |
| Manufacturer Part Number | JHW7-692 |

## Description

Williams® Socket, Standard, series: Supertorque®, Impact Rated, Imperial, Square Drive, 1 in Drive, Shallow Length Socket, 2-7/8 in Socket, 4 in OAL, 1-13/16 in Opening Depth, 2-3/8 in Drive End Width, 4 in Socket End Width, Spring Loaded Button Locking, 6 Points, 2-11/16 in bolt Clearance Depth, Industrial Black.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners

- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches

- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability
