# Williams® 4M-613 Supertorque® Standard Socket, 1/2 in, 13 mm Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** 4M-613-12885
**MPN:** JHW4M-613
**Price:** $5.75 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-4m-613

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners
- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459253538 |
| Type | Standard |
| Brands | WILLIAMS |
| Drive Size | 1/2 in |
| Width (in) | 0.9055 |
| Height (in) | 0.906 |
| Length (in) | 1.49606 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 13/32 in |
| Drive End Width | 29/32 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | JHW4M-613 |

## Description

Williams® Socket, Standard, series: Supertorque®, Impact Rated, Metric, 1/2 in Drive, Shallow Length Socket, 13 mm Socket, 1-1/2 in OAL, 13/32 in Opening Depth, 29/32 in Drive End Width, 27/32 in Socket End Width, 6 Points, 7/8 in bolt Clearance Depth, Industrial Black.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6-point fasteners

- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches

- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability
