# Williams® 38426 Supertorque® Standard Socket, 3/4 in Square Drive, 13/16 in Shallow Length Socket

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** 38426-12885
**MPN:** JHW38426
**Price:** $12.90 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-38426

## Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
- Designed for maximum engagement on 6 or 12-point fasteners
- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459340245 |
| Type | Standard |
| Brands | WILLIAMS |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Width (in) | 1.5748 |
| Height (in) | 1.575 |
| Length (in) | 2.04725 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Opening Depth | 3/4 in |
| Drive End Width | 1-1/2 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | JHW38426 |

## Description

Williams® Socket, Standard, series: Supertorque®, Impact Rated, Imperial, Square Drive, 3/4 in Drive, Shallow Length Socket, 13/16 in Socket, 2-1/16 in OAL, 3/4 in Opening Depth, 1-1/2 in Drive End Width, 1-1/4 in Socket End Width, Spring Loaded Button Locking, 12 Points, Industrial Black.

Features

- Supertorque® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener

- Designed for maximum engagement on 6 or 12-point fasteners

- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches

- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability
