# Williams® 38236 1 pc Socket Driver Bit, 3/4 in Square Drive, 1-1/8 in, 3/4 in L Bit

**Brand:** [WILLIAMS](https://maxsupplyco.com/brands/WILLIAMS)
**SKU:** 38236-12885
**MPN:** JHW38236
**Price:** $37.65 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/williams-38236

## Features

- One pc design maximizes strength and reduces breakage
- Chamfered ends provide easy engagement of the drive tool and fastener
- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability
- Drive end features pin retention hole and groove

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662459382368 |
| Type | 1-Piece |
| Brands | WILLIAMS |
| Bit Size | 1-1/8 in |
| Bit Type | Hex |
| Bit Length | 3/4 in |
| Drive Size | 3/4 in |
| Drive Type | Square |
| Width (in) | 1.7717 |
| Height (in) | 1.772 |
| Length (in) | 3.54 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Snap-on Industrial Brands |
| Drive End Width | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | JHW38236 |

## Description

Williams® Socket Driver Bit, 1 pc, Impact Rated, Imperial, Square Drive, 3/4 in Drive, Hex Bit, 1-1/8 in Bit, 3/4 in Bit Length, 1-3/4 in Drive End Width, 3-1/2 in OAL, Industrial Black.

Features

- One pc design maximizes strength and reduces breakage

- Chamfered ends provide easy engagement of the drive tool and fastener

- Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches

- Specially heat treated for impact use to provide long life, safety and durability

- Drive end features pin retention hole and groove
