# Werner® TW372-30 Type IA Duty Work Stand, 2 ft H, 300 lb Load, 2 Steps, 24 in Top Step, Aluminum

**Brand:** [WERNER](https://maxsupplyco.com/brands/WERNER)
**SKU:** TW372-30-11108
**MPN:** TW372-30
**Price:** $169.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/werner-tw372-30

## Features

- Double top steps provide wide platform
- Heavy steel hinges
- Slip resistant Traction-Tred® steps on front and rear sections
- External Pinch-Proof™ spreaders for easy opening and closing
- Double angle bracing on all steps
- Mar resistant feet for slip resistance on concrete, wood and vinyl floors
- Extra wide for versatile use as work stand, stage or material support
- Light weight and portable
- Design for one or two person jobs
- Maximum load per side, including person and materials, shall not exceed duty rating of ladder
- 8 ft H reach
- 3 in W front and rear rails
- 7/8 in W front and rear flanges
- 1 ft 11 in H maximum standing
- 8 x 30 in top
- Aluminum spreader

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 051751030815 |
| Type | Type IA Duty |
| Brands | WERNER |
| Material | Aluminum |
| Base Width | 33 in |
| Width (in) | 8.4 |
| Base Length | 22 in |
| Height (in) | 24 |
| Length (in) | 48 |
| Manufacturer | Werner Corporation |
| Load Capacity | 300 lb |
| Platform Depth | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI A14.2 (2007)OSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | TW372-30 |

## Description

Werner® Work Stand, Type IA Duty, series: TW370-30, 2 ft Overall Height, 300 lb, Aluminum, 2 Steps, 24 in Top Step Height, 3 in Platform Depth, 33 in Base Width, 22 in Base Depth. The TW372-30 Aluminum Portable 2 ft Work Stand Features Serrated Slip Resistant Top Surfaces That are 28 in Wide Offering a Comfortable Standing Platform. The Spreaders are Pinch Proof, and The Bottom Steps are Double Braced. The TW370-30 Series of Work Stands Boasts a Duty Rating of 300 lb Per Side Allowing For One or Two Person Jobs. Mar Resistant Feet For Slip Resistance on Concrete, Wood and Vinyl Floors. Light Weight and Easy to Transport. Extra Wide For Versatile Use as Work Stand, Stage or Material Support.
