# Weiler® 26015 Miniature Wheel Brush, 1 in dia Brush, 1/8 in W Face, 0.005 in dia Crimped Filament/Wire

**Brand:** [WEILER](https://maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** 26015-16142
**MPN:** 26015
**Price:** $3.55 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/weiler-26015

## Features

- Fine crimped wire fill for light duty cleaning and deburring

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 012382260156 |
| Type | Stem Mount |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 4.313 |
| Height (in) | 3.063 |
| Length (in) | 7.13 |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 1 in |
| Arbor/Shank Size | 1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1 |
| Wire Rope Diameter | 0.005 in |
| Manufacturer Part Number | 26015 |

## Description

Weiler® Miniature Wheel Brush, Stem Mount, 1 in Brush dia, 1/8 in Brush Width, 1/8 in, Crimped Wire, 0.005 in Wire dia, Steel Wire, 5/16 in Trim Length, 37000 RPM Maximum. The Weiler® Family Began Producing Miniature Brushes For The Jewelry Industry in 1898 and Their Tradition of Providing The Highest Quality, Most Cost-Effective Products Continues to This Day, Weiler's Line of Miniature Brushes are Designed For Precision Cleaning, Light Deburring and Finishing Applications in a Variety of Crafts, Trades and Industries. in Addition to Use in Jewelry Production and in Dental and Optical Labs, Miniature Brushes Have Many Applications in Modern Industries Such as Electronics and Instrumentation Production, Aerospace and Aircraft Manufacture and Precision Tool and Die Shops. They are Permanently Mounted on 1/8 in or 3/32 in Stems For Quick Mounting and Efficient Use on High Speed Electric Rotary Tools and Air-Powered Pencil Die Grinders.

Features

- Fine crimped wire fill for light duty cleaning and deburring
