# Weiler® 10217 Stem Mount End Brush, 1/2 in dia Brush, Knot, 0.014 in dia Filament/Wire, Steel Fill, 1-1/8 in L Trim

**Brand:** [WEILER](https://maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** 10217
**MPN:** 10217
**Price:** $20.07 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/weiler-10217

## Features

- Hollow end and heavy duty brushing action with some flexibility
- Ideal for more demanding cleaning applications in recessed areas
- Carbon steel wire

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 012382102173 |
| Type | Stem Mount |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Knot |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 3.125 |
| Length (in) | 7 |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 1/2 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1 |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 10217 |

## Description

Weiler® End Brush, Stem Mount, 1/2 in Brush dia, 1/4 in Shank dia, Knot Filament/Wire, 0.014 in Filament/Wire dia, Steel Fill, 1-1/8 in Trim Length, 20000 RPM Maximum, 7 in Overall Length.

Features

- Hollow end and heavy duty brushing action with some flexibility

- Ideal for more demanding cleaning applications in recessed areas

- Carbon steel wire
