# Sumner 780365 Adjust-A-Roll® Hi Pipe Stand with Steel Wheels, 1/2 to 36 in Pipe, 2000 lb Load, 23 in L Base, Roller Wheel

**Brand:** [SUMNER](https://maxsupplyco.com/brands/SUMNER)
**SKU:** MAT50055
**MPN:** 780365
**Price:** $238.46 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sumner-manufacturing-llc-780365

## Features

- Clean and simple design avoids welder interference
- Bronze bearing to eliminate arcing
- Handle large enough to work with gloved hand
- Roller adjustment from either side
- Wheels trued for true pipe rotation
- Brake to lock loads for layout or fit-up
- Quick change design increases roller stand utility

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 661165803655 |
| Brands | SUMNER |
| Material | Steel |
| Base Width | 31 in |
| Width (in) | 31 |
| Base Length | 23 in |
| Height (in) | 31 |
| Length (in) | 23 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Load Capacity | 2,000 lb |
| Pipe Capacity | 1/2 to 36 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 780365 |

## Description

Sumner Hi Pipe Stand, series: Adjust-A-Roll®, 1/2 to 36 in, 2000 lb, 31 in Height, 31 in Base Width, 23 in Base Length, Steel Head, Roller Wheel, Steel, Bronze.

Features

- Clean and simple design avoids welder interference

- Bronze bearing to eliminate arcing

- Handle large enough to work with gloved hand

- Roller adjustment from either side

- Wheels trued for true pipe rotation

- Brake to lock loads for layout or fit-up

- Quick change design increases roller stand utility
