# SAIT® 24220 Contaminant-Free Depressed Center Wheel, 6 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62790
**MPN:** 24220
**Price:** $7.02 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24220

## Features

- Will not contaminate stainless steel
- Special bonding formula allows for very fast stock removal on many types of metals
- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- Specially formulated for nuclear and food processing plants
- Free of iron, chlorine and sulfur compounds

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053242200 |
| Type | Contaminant-Free |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 9.75 |
| Height (in) | 6.75 |
| Length (in) | 6.75 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 24220 |

## Description

SAIT® Depressed Center Wheel, Contaminant-Free, 6 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 10200 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Stainless Steel and other High Tensile Alloy, Wheel Hardness: Q, Black Wheel, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Will not contaminate stainless steel

- Special bonding formula allows for very fast stock removal on many types of metals

- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- Specially formulated for nuclear and food processing plants

- Free of iron, chlorine and sulfur compounds
