# SAIT® 24090 Type 1 Burr Free Stationary Saw Cut-Off Wheel, 20 in dia x 3/16 in Thick, 1 in Center Hole, A24R Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65800
**MPN:** 24090
**Price:** $55.56 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24090

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Maximum grain exposure to cut through large diameter solid stock
- Internal fiberglass reinforcement for maximum safety and controlled performance
- Dual external mounting area reinforcement on 14 to 24 in wheels
- General purpose, long life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240909 |
| Type | Type 1 Burr Free Stationary Saw |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 20 in |
| Thickness | 3/16 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 20.5 |
| Length (in) | 20.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 24090 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Type 1 Burr Free Stationary Saw, 20 in Wheel dia, 3/16 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, A24R Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 3000 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: R, For Use with: Stationary Saws, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Maximum grain exposure to cut through large diameter solid stock

- Internal fiberglass reinforcement for maximum safety and controlled performance

- Dual external mounting area reinforcement on 14 to 24 in wheels

- General purpose, long life
