# Saitech™ 24053 Steel Worker® Type 1 Cut-Off Wheel, 14 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole, 36 Grit, Ceramic Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** 24053-13333
**MPN:** 24053
**Price:** $15.53 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24053

## Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure
- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application
- Saitech™, manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain, is designed to outlast standard aluminum oxide wheels (3M is a trademark of 3M Company)
- Formulated with 3M™ ceramic abrasive grain
- Extremely fast, burr free cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240534 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 14.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 24053 |

## Description

Saitech™ Steel Worker® Cut-off Wheel, Type 1, 14 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Ceramic Abrasive, 4400 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Stainless Steel, High Tensile Alloy and Ferrous Metal, Wheel Type Number: Type 1, for Use with: Low Horsepower Chop Saw Machines.

Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure

- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application

- Saitech™, manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain, is designed to outlast standard aluminum oxide wheels (3M is a trademark of 3M Company)

- Formulated with 3M™ ceramic abrasive grain

- Extremely fast, burr free cutting
