# SAIT® 24052 Type 1 Cut-Off Wheel, 14 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole, 46 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65410
**MPN:** 24052
**Price:** $13.05 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24052

## Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure
- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- Special non-loading formulation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240527 |
| Type | Type 1 |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 14.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 24052 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Type 1, 14 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 46 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 4400 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Non-Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Chopsaws, Reinforced: Yes.

Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure

- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application

- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications

- Special non-loading formulation
