# SAIT® Stud King® 24050 Type 1 Externally Reinforced Cut-Off Wheel, 14 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65300
**MPN:** 24050
**Price:** $11.94 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24050

## Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure
- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application
- General purpose cool cutting on thin metals
- Burr free finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240503 |
| Type | Type 1 Externally Reinforced |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 14.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 24050 |

## Description

SAIT® Stud King® Cut-off Wheel, Type 1 Externally Reinforced, 14 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 4400 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal Studding, Thin Rebar and Light Gauge Metals, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Chopsaws.

Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure

- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application

- General purpose cool cutting on thin metals

- Burr free finish
