# SAIT® Iron Worker™ 24011 Type 1 Fast Cut Straight Cut-Off Wheel, 16 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65051
**MPN:** 24011
**Price:** $17.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24011

## Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure
- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application
- Excellent for use on angle iron, channel iron, heavy rebar, and other ferrous metals

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240114 |
| Type | Type 1 Fast Cut Straight |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 16 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 16.5 |
| Length (in) | 16.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 24011 |

## Description

SAIT® Iron Worker™ Cut-off Wheel, Type 1 Fast Cut Straight, 16 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, Aluminum Oxide Abrasive, 3700 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Low Horsepower Chop Saw Machines.

Features

- Specially formulated for use on low horsepower chop saw machines for fast cutting with minimal pressure

- Five specialty formulas give you the exact wheel for your cutting application

- Excellent for use on angle iron, channel iron, heavy rebar, and other ferrous metals
