# SAIT® 24002 Type 1 Burr Free Stationary Saw Cut-Off Wheel, 10 in dia x 1/8 in Thick, 5/8 in Center Hole, A36R Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65500
**MPN:** 24002
**Price:** $12.34 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-24002

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Maximum grain exposure to cut through large diameter solid stock
- Internal fiberglass reinforcement for maximum safety and controlled performance
- Dual external mounting area reinforcement on 14 to 24 in wheels
- A finer grit for burr free finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053240022 |
| Type | Type 1 Burr Free Stationary Saw |
| Grade | Medium |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 4.25 |
| Height (in) | 10.5 |
| Length (in) | 11.25 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 24002 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Type 1 Burr Free Stationary Saw, 10 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 5/8 in Center Hole, A36R Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 6100 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Stainless Steel and High Tensile Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: R, For Use with: Stationary Saws, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Maximum grain exposure to cut through large diameter solid stock

- Internal fiberglass reinforcement for maximum safety and controlled performance

- Dual external mounting area reinforcement on 14 to 24 in wheels

- A finer grit for burr free finish
