# SAIT® Z-Tech™ 23826 High Performance Thin High Speed Cut-Off Wheel, 6 in dia x 0.09 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** 23826-13333
**MPN:** 23826
**Price:** $4.69 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23826

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- Tough zirconium grain
- High performance cutting and notching for the toughest applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053238265 |
| Type | Type 1 High Performance Thin Cut |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.09 in |
| Width (in) | 11.25 |
| Height (in) | 7.75 |
| Length (in) | 7.75 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23826 |

## Description

SAIT® Z-Tech™ Cut-off Wheel, High Performance Thin High Speed, 6 in Wheel dia, 0.09 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Zirconia Alumina Abrasive, 10200 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, High Tensile Alloy and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, for Use with: Circular Saw and Angle Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications

- Tough zirconium grain

- High performance cutting and notching for the toughest applications
