# SAIT® HOBO® 23501 Type 1 Portable Saw Cut-Off Wheel, 14 in dia x 1/8 in Thick, 1 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62035
**MPN:** 23501
**Price:** $15.64 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23501

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength
- Rugged fiberglass reinforcement for maximum safety
- Excellent for the railroad industry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053235011 |
| Type | Type 1 Portable Saw |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 14.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 23501 |

## Description

SAIT® HOBO® Cut-Off Wheel, Type 1 Portable Saw, 14 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 5400 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Mainline, Secondary, Spur Rail Steel and Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, For Use With: Portable Saws and High Horsepower Machines, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications

- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength

- Rugged fiberglass reinforcement for maximum safety

- Excellent for the railroad industry
