# SAIT® Brute™ 23457 Type 1 Burr Free Portable Saw Cut-Off Wheel, 14 in dia x 1/8 in Thick, 20 mm Center Hole, 24 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR65020
**MPN:** 23457
**Price:** $15.60 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23457

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength
- Long life
- Extremely hard bond for cutting metals that present a very sharp edge to the wheel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053234571 |
| Type | Type 1 Burr Free Portable Saw |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 14.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 23457 |

## Description

SAIT® Brute™ Cut-off Wheel, Type 1 Burr Free Portable Saw, 14 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 20 mm Center Hole, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 5460 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Decking, Ferrous Metal, Sheet Metal and Thin Metal, Wheel Type Number: Type 1, for Use with: Portable Saws, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications

- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength

- Long life

- Extremely hard bond for cutting metals that present a very sharp edge to the wheel
